admin-ajax

Alerji Aşısı (İmmunoterapi)Hakkında Bilmek İstedikleriniz.

Alerjik rinit(alerjik nezle), alerjik astım, alerjik konjuktivit (göz alerjisi ) ve arı alerjisinin tedavisinde en etkili yöntemdir. Günümüzde alerjik rinitin astıma ilerleyişini durdurabilme potansiyeli olan tek tedavi şekli alerjen spesifik alerji aşısıdır. Alerji uzmanları tarafından Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ nün onayladığı bir tedavi olan alerji aşıları ile alerjik hastalıklar durdurulabilir ve ilerlemesi engellenebilir.

istanbul alerji merkezi

ALERJİ AŞISI (İMMUNOTERAPİ)

Alerjenlerin kontrollü ve düzenli bir şekilde verilmesi ile oluşan alerji aşıları (immünoterapi) alerjik rinit(alerjik nezle), alerjik astım, alerjik konjuktivit (göz alerjisi ) ve arı alerjisinin tedavisinde en etkili yöntemdir.

Alerjik rinitte hastalığın şikayetlerini ortadan kaldıran en iyi tedavi yöntemi aşı tedavisi (immünoterapi) aynı zamanda hastalığın ilerlemesini ve astım gelişmesi engelleyebilecek tek tedavi yöntemidir. Alerji aşıları alerjik hastalığı tedavi edebilme yeteneğine sahiptir ayrıca tedavi sonlandırıldıktan sonra ile birlikte uzun süre koruyucu etkisi vardır.

ALERJİ AŞILARINDAN (İMMUNOTERAPİ) KİMLER YARARLANABİLİR ?

Alerji aşı tedavisi alerji semptomlarına neden olan alerjenlerin artan dozlarda hastaya enjekte edilmesini içerir. Alerji uzmanları tarafından yapılan alerji deri testleri ve diğer tetkiklerle birlikte uygun alerjenlerin ve konsantrasyonun belirlenmesi sonrasında tedavinin başlanması uygun olur.

Araştırmalar alerji aşılarının aşağıdaki hastalıklarda etkili olabileceğini göstermiştir:

  • Alerjik astım
  • Alerjik rinit ve konjunktivit
  • Böcek alerjisi ( Arı Alerjisi )
  • Atopik dermatit ( bazı gruplarında)

Alerji aşılarının en çok alerjik rinit, astım ve arı alerjisinde etkinliği gösterilmiştir. Bunların dışında atopik dermatit ile birlikte ev tozu küf veya polen alerjisi saptanan hastalarda da etkisi olduğu gösteren çalışmalar mevcuttur.

Günümüzde, gıda alerjileri için immünoterapi önerilmemektedir ve gıda alerjileri için ağız yoluyla duyarsızlaştırma ile ilgili araştırmalar ABD’de devam etmekle birlikte, şimdilik alerjiye yol açan gıdadan sıkı bir şekilde kaçınılması önerilmektedir.

ALERJİ AŞILARI (İMMUNOTERAPİ) NASIL YAPILIR ?

Alerji aşısı (İmmünoterapi) ile tedavi edilip edilmeyeceğine dair bir karar verildiğinde immünoterapinin nasıl yapılacağının belirlenmesi de gereklidir. Günümüzde sadece deri altına subkütan  (SCIT) veya dil altı IT (SLIT)  uygulanması ile ilgili çalışmalarda yeterli etkinlik gösterilmiştir. Bu nedenle rutin olarak kullanılır. İmmunoterapi deri altı (SCIT) ve dil altı (SLİT) veya tablet şeklinde verilebilir.

ALERJİ AŞISINI (İMMUNOTERAPİ) KİMLER YAPABİLİR ?

Alerji aşılarıyla tedavi uygun personel ve teçhizat ile donatılmış alerji uzmanı doktorları tarafından yapılmalıdır.

Alerji uzmanı olabilmek için, ülkemizde iç hastalıkları / çocuk hastalıkları / göğüs hastalıkları ve dermatoloji anabilim dalında eğitimini tamamlamak sonrasında alerji üst ihtisas sınavını kazanmasıyla 3 yıl süreyle ana branşının üzerinde  yan dal olan alerji bölümünde eğitimi almaları gereklidir. Alerji uzmanları her türlü alerjik hastalıkların tanı ve tedavisi konusunda eğitim aldıktan sonra alerji uzmanı olarak diplomalarını almaya hak kazanır.

Alerji hastalıklarda en etki tedavi olan alerji aşılarında doğru alerjenin seçmek ve doğru dozlarda başlamak,  sonrasında takibini yapmak alerji uzmanlarının görevidir.

SONUÇ OLARAK

Alerji aşıları (immünoterapi) alerjik rinit(alerjik nezle), alerjik astım, alerjik konjuktivit (göz alerjisi ) ve arı alerjisinin tedavisinde en etkili yöntemdir.

Alerji aşıları hastalığın seyrini değiştirebilecek tek tedavi yöntemidir.

Alerji aşılarında vücudunuz belirli bir alerjen yavaş yavaş artan dozlarda verilerek alerjene karşı bağışıklık veya hoşgörü (tolerans) gelişmesi sağlanır.

Günümüzde sadece deri altına subkütan  (SCIT) veya dil altı IT (SLIT)  uygulanması yapılmaktadır.

5 yaşından sonra başlanabilecek olan alerji aşıları yetişkin yaşlarda uygulanabilecek en etkili tedavidir.

Alerji aşılarıyla tedavi uygun personel ve teçhizat ile donatılmış alerji uzmanı doktorları tarafından yapılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir