Alerjen vücudumuzda alerji oluşturabilen maddelere denilir. Çevremizde birçok alerjen vardır. Çevremizde bulunan başlıca alerjenler; ev tozu içinde bulunan mite’lar, polenler, küfler, evcil hayvanlar ve besinlerdir.

Alerjen Çeşitleri

Alerjenler havada bulunanlar, besinler ve ilaçlar olmak üzere üç farklı şekilde olabilir. Havada bulunan alerjenler; ev tozu içindeki mite’lar, polenler ve küflerdir. Besin alerjenlerinin başlıcaları süt, yumurta, çerezler, buğday, soya ve balıktır. İlaçlarda ise penisilinler, tansiyon düşürücü ilaçlar başı çekmektedir.

Alerjenler Nasıl Alerji Yapar?

Havada olan alerjenler, burun ve ağız yoluyla vücudumuza girerek burunda alerji geliştirirse alerjik rinite, akciğerde alerji geliştirirse astım hastalığına neden olmaktadır. Besinler ve ilaçlar ise, genelde ağız yoluyla alınarak vücudumuzda kurdeşen, egzama kaşıntı gibi alerjilere neden olur.

Alerjenler Kimlerde Alerji Yapar?

Alerjenler her çocukta alerji yapmaz. Özellikle genetik olarak alerjiye eğilimli olan çocuklarda, alerji gelişme riski yüksektir. Ancak ailesinde alerji olmayanlarda da alerji gelişebilmektedir. Alerjenler, genetik yatkınlık dışında çevresel faktörlerle de alerjiye neden olabilmektedir.

Sonuç olarak;
-Alerjen, insan vücuduna girdiğinde alerjiye neden olabilen maddelere denilmektedir.
Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.