Alerjik Rinit (Alerjik Nezle)

Alerjik rinit, alerjik nezle veya saman nezlesi olarak da adlandırılan çocuklarda sık görülen alerjik hastalıklardan birisidir.  Burunda akıntı, tıkanık, kaşıntı ve hapşırma gibi  şikayetlerin ortaya çıktığı kronik yangısal bir hastalıktır.

 

 

Alerjik Rinitin Belirtileri Nedir?

Alerjik rinitin en önemli belirtileri; burunda kaşıntı, hapşırma, akıntı, tıkanıklık ve öksürüktür. Bazı hastalarda burun tıkanıklığı ön planda iken, bazılarında burunda kaşıntı, akıntı ve hapşırma olmaktadır. Özellikle burun tıkanıklığının sık görüldüğü hastalarda genze olan akıntı nedeniyle öksürük en önemli belirti olabilir ve bu çocuklar kronik öksürük nedeniyle doktorlara getirilmektedir. Burun tıkanıklığı nedeniyle geceleri horlama ve ağzı açık uyuma,  rahat uyuyamadıkları için de gündüz yorgunluk, sersemlik ve iştahsızlık belirtileri olabilir.

Bunların yanında daha az görülmekle birlikte burun kanaması, boğazda ve kulakta kaşıntı, tat ve koku alma bozukluğu, ağız kokusu gibi belirtiler olabilir.

Belirtileri görülme zamanı duyarlı olunan alerjene göre değişebilmektedir.

Bazı hastalarda burunda tıkanıklık ve öksürük belirtileri ön planda olması nedeniyle geniz eti bulguları ile karışmakta ve alerjik rinit tanısı atlanabilmektedir. Eğer hasta Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmiş ve geniz eti bu belirtilere neden olacak kadar büyük değilse bu durumda alerjik rinit düşünülmelidir.

 

Alerjik Rinit Teşhisi Nasıl Yapılır?

Alerjik rinit teşhisi için önce ayrıntılı bir öykü alınır ve muayene yapılır. Hem alerjik rinitle ilgili hem de astım ve atopik egzama gibi diğer alerjik hastalıklarla ilgili bulgulara bakılır. Daha sonra kandan ve ciltten alerji testleri yapılır. Ciltten yapılan testler daha güvenilir sonuç vermektedir. Alerji testleri 1 aydan sonra yapılabilmekle birlikte alerjik rinit için 2-3 yaşından sonra yapılması daha uygundur.

Alerjik rinitle birlikte astım bulguları varsa ve çocuğun yaşı da uygunsa solunum fonksiyon testleri yapılarak akciğerlerin değerlendirilmesi de uygun olur

Alerjik rinit teşhisi laboratuvar tetkikleriyle direkt olarak konulmamaktadır. O nedenle hastanın bu konuda eğitimli ve deneyimli uzmanlar olan çocuk alerji uzmanı tarafından bütün bilgileri değerlendirilerek teşhis konulması çok önemlidir.

Sonuç olarak;

-Alerjik rinit burun dokusunun çeşitli alerjenlerle uyarısı sonucunda ortaya çıkan kronik yangısal bir hastalıktır.

– Burunda tıkanıklık, hapşırma, kaşıntı, öksürük en önemli bulgularıdır.

-Belirtiler duyarlı olunan alerjene göre mevsimsel değişkenlik gösterebilir.

-Çeşitli alerjenler alerjik rinit gelişimine yatkın olan çocuklarda tetikleyici rol oynayarak hastalığın ortaya çıkmasına neden olurlar.

-Alerjik rinit belirtileri olduğunda mümkünse çocuk alerji uzmanlarına gidilmeli.

-Alerjik rinit teşhisi hastanın bulguları ve ciltten veya kandan yapılan alerji testleri ile konulur.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir